5 medalii la Campionatul naţional de karate

Screenshot_6

La Kiev s-a desfăşurat Campionatul naţional de karate (juniori şi adulţi), la care au participat 519 sportivi din 21 de regiuni ale ţării.

Campionatul a stârnit un interes deosebit şi pentru faptul că karate a devenit sport olimpic. Regiunea Cernăuţi a fost reprezentată de 11 sportivi cu vârsta cuprinsă între 14 şi 21 de ani. «Unii sportivi au participat în premieră la un astfel de turneu, alţii au deja o experienţă bogată în acest sens”, declară antrenorul Pavlo Şestakov, preşedintele echipei bucovinene ”Maksymum”.

Sportivii bucovineni au cucerit în total 5 medalii: două de argint şi trei de bronz. Oleksii Guţuleak din Storojineţ, categoria până la 52 kg, a cucerit argintul într-o cursă încordată unde au participat 36 de sportivi. De asemenea, medalii de argint au cucerit şi studenţii Universităţii Naţionale ”lu. Fedkovyci” din Cernăuţi, Oleg Gorobeţ şi Mykola Melniciuk (categoria echipe). Mariana Ursulean (juniori), categoria 48 kg, a cucerit bronzul. De asemenea, pe locul trei al piedestalului au urcat Artem Brânzar (17 ani), care este de asemenea student la Universitatea cemăuţeană, şi Rizvan Talibov, de 18 ani, la categoria 75 kg.