A 11-a victorie pentru FC “Bukovyna” în actualul sezon

FC bucovina

În cadrul celei de a 21-a etape a ligii a doua de fotbal FC „Bukovyna” s-a impus pe teren propriu în faţa echipei „Energhia” din Nova Kahovka, cu scorul de 2:1.

Ultimele trei partide disputate pe teren propriu echipa cernăuţeană le-a încheiat la egalitate. În partida de duminică „Bukovyna” a pus accent pe jocul ofensiv. Balonul aşa şi n-a ajuns în poarta adversarilor, chiar dacă ocazii de gol au fost foarte multe. În consecinţă, „Eneghia” reuşeşte să deschidă scorul în minutul 47 al întâlnirii, spre disperarea jucătorilor şi suporterilor bucovineni. Câteva minute mai târziu „Bukovyna” reuşeşte să marcheze. Iuri Perin este cel care printr-o superbă lovitură trimite balonul în plasa porţii oaspeţilor. În minutul 71 Tymur Rustamov aduce mult aşteptata schimbare pe tabelul de marcaj printr-un gol de toată frumuseţea trimis cu capul în poarta „Energhiei”. Aşadar, scor final 2:1 în favoarea echipei cernăuţene, care actualmente are 39 de puncte la activ, 11 victorii, 6 egaluri şi 4 înfrângeri. Următorul meci „Bukovyna” îl va disputa pe 7 mai împotriva lui „Arsenal”.