Bucovina înscrie o egalare cu rezerviştii de la Dinamo

Bucovina egalare

Bucovina egalareÎn cel de-al 22-lea tur al Primii Ligi Ucrainene de Fotbal Bucovina Cernăuţi a fost gazda meciului cu Dinamo-2 Kiev. În linii generale, jocul a fost unul egal, ambele echipe având faze de poartă.
Oaspeţii au deschis primii scorul. Veaceslav Panfilov a lovit balonul cu capul de la distanţa de 12-14 metri şi a nimerit în colţul lung al porţii. Nu prea este clar dacă a făcut-o intenţionat, însă, scorul a fost deschis surprinzător. Traiectoria zborului balonului a fost una dificilă pentru Bogdan Kogut. Cernăuţenii au răspuns destul de rapid, golul fiind marcat de Andrii Vlasiuk, care a şutat cu stângul în colţul lung al porţii. Golul a fost marcat în ultima secundă a primei reprize.
După pauză ambele echipe au avut multe ocazii de poartă, însă scorul a rămas neschimbat – 1:1. Destul de dramatic a fost finalul meciului. În minutul 85 Vasyl Palagniuk nu a reuşit să înscrie dintr-o ocazie frumoasă, iar în prelungiri Oleg Maik era foarte aproape pentru a aduce victorie dinamoviştilor. Egalarea de la Cernăuţi poate fi cons­iderată un succes al Bucovinei. Spre deosebire de mec­iurile precedente, cer­năuţenii au demonstrat un joc colectiv echi­librat, combinau bine şi ţineau cont de strategia şi tactica propuse de antrenorul Iuri Ghii.