Ceremonie grandioasă la închiderea JO de la PyeongChang

29258373_1707356872664864_5124665225655615488_o

Punct final pentru Jocurile Olimpice de Iarnă, de la PyeongChang, Coreea de Sud. După mai bine de 17 zile de competiţii intense, pe arena olimpică a avut loc ceremonia de închidere. Cea de-a 23-a ediţie a Jocurilor Olimpice a fost cea în care au fost acordate şi cele mai multe medalii – 102. Cele mai multe au fost obţinute de Norvegia, 39 de medalii, urmată de Germania cu 31 şi Canada cu 29 de medalii. Un element inedit, arena olimpică, pentru construirea căreia au fost cheltuite 109 milioane de dolari, va fi demolată după Jocurile Paralimpice, luna viitoare, pentru că pe termen lung întreţinerea stadionului s-ar putea dovedi a fi mult prea costisitoare pentru PyeongChang.

Lotul naţional al Ucrainei a fost reprezentat de 30 de sportivi care au cucerit 22 de medalii (7 de aur, 7 de argint și 8 de bronz). În clasamentul general al Jocurilor Paralimpice, Ucraina s-a clasat pe locul 6. Potrivit ministrului Tineretului și Sportului din Ucraina, Mykola Danevyci, medaliații cu aur vor primi o recompensă din partea statului în valoare de 125 mii $, cu argint – 80 mii $, iar cei care au intrat în posesia medaliilor de argint – 55 mii $. Următoarea ediţie a Jocurilor Olimpice de Iarnă va avea loc în anul 2022 şi va fi găzduită de capitala Chinei, Beijing.