Cernăuți și Mukacevo — lideri la Powerlifting

Cernăuți și Mukacevo  - lideri la Powerlifting

Cernăuți și Mukacevo  - lideri la PowerliftingÎn orășelul Kolomyia din regiunea Ivano-Frankivsk, s-a desfășurat Campionatul Național de Powerlifting pentru juniori și adulți, băieți și fete.

Sportivii bucovineni au obținut victorii remarcabile la acest turneu, aducând aca­să 6 medalii de aur. În­vin­gători ai competiției na­țio­nale sunt: Deriv Bog­dan, Edgar Dolgyi, Rostis­lav Kniș­ciuk, Viktor Bodnar. Aceș­ti sportivi au reprezen­tat în cadrul competițiilor regiunea Cernăuți.
Sportivii din Mukacevo au câștigat „argintul”. Vasyl Dius din Mukacevo a devenit campion între juniori la categoria de greutate 120 +, iar Oleksandr Liyovoi a câștigat medalia de argint în rândul adulților la categoria de greutate de până la 59 kg.