Dnipro se pregăteşte de finala UEFA Europa League

Dnipro se pregateste

Dnipro se pregatesteDnipro Dnipropetrovsk a ajuns în prima sa finală europeană din istorie, după ce a eliminat-o pe Napoli. Ucrainenii s-au impus cu 1:0 pe teren propriu şi merg în ultimul act cu scorul general de 2:1.
Cu patru ocazii mari ratate în tur, Gonzalo Higuain şi-a continuat duelul personal cu Boiko şi la Kiev. Argentinianul a ratat două şanse uriaşe, în minutele 7 şi 28, dar goalkeeperul gazdelor a intervenit de fiecare dată foarte bine. Cu 10 minute înainte de pauză, marcatorul ucrainenilor din tur, Selezniov, le-a dat primele emoții italienilor. Avea, însă, să se revanșeze faţă de fani în repriza secundă. În minutul 58, atacantul lui Dnipro a fructificat din câţiva metri centrarea perfectă a lui Konoplianka şi a devenit doar al optulea jucător care înscrie în ambele manşe ale semifinalelor Europa League.
Napoli a încercat să revină repede în joc, dar Meertens a trimis pe lângă, iar Douglas a scos de pe linie la lobul lui Higuain. Pe final, gazdele puteau să se desprindă, dar Kalinic, de două ori la aceeaşi fază, şi Matheus, care a trimis cu capul în transversală, au irosit oportunităţi mari. Pentru a patra oara în istorie, o echipă din Ucraina ajunge în ultimul act al competiției. Până acum, reprezentantele Ucrainei au și câștigat de fiecare dată trofeul. Ultimul a fost Şahtarul lui Mircea Lucescu, în 2009.
Nu mai puţin de 5 jucători de la Dnipro Dnipropetrovsk, Denis Boiko, Douglas, Jaba Kankava, Valeri Lucikevici şi Evhen Selezniov au fost incluşi în echipa ideală a manşei secunde a semifinalelor Europa League. Din această echipă mai fac parte patru fotbalişti de la FC Sevilla, unul de la Napoli şi unul de la Fiorentina.
Echipa ideală a manşei secunde a semifinalelor Europa League: Denis Boiko (Dnipro) — Faouzi Ghoulam (SSC Napoli), Daniel Carrico (FC Sevilla), Douglas (Dnipro), Coke (FC Sevilla) — Jaba Kankava (Dnipro), Valeri Lucikevici (Dnipro), Ever Banega (FC Sevilla) — Carlos Bacca (FC Sevilla), Evhen Selezniov (Dnipro), Mohamed Salah (ACF Fiorentina).