FC Bucovina bate la Cernăuţi Arsenal-Kiivşcina

виаки-57_1024x682 (1)

виаки-57_1024x682 (1)După o serie de meciuri în deplasare, FC Bucovina s-a întâlnit acasă cu Arsenal-Kiivşcina din Bila Ţerkva. A fost un meci bun pentru Bucovina în prezenţa miilor de suporteri cernăuţeni.

Cu toate că Arsenal se numără printre codaşii competiţiei din Liga a doua, anume această echipă din regiunea Kiev a deschis prima scorul. Autorul golului a fost Şvab, care a reuşit să-l dribleze pe portarul Melnicenko. Bucovina n-a stat mult pe gânduri şi în minutul 12 a egalat. În minutul 18 o fază periculoasă lângă poarta oaspeţilor a fost creată de Mako­viiciuk, însă apărarea Arse­nalului a reuşit să respingă o centrare periculoasă de pe flanc. Ocazii de poartă au fost în minutele 36 şi 43, ce-i drept, un joc excelent a fost demonstrat de portarul celor de la Kiev.
În cea de a doua repriză Zincenko a pasat spre centru, însă nici Matviiv şi nici Batrac nu au reuşit să marcheze. Acelaşi Matviiv a reuşit totuşi să marcheze în poarta Arsenalului în minutul 58, făcând scorul de 2:1. În minutul 83 Arsenal-Kiivşcina era cât pe ce să marcheze – din fericire, balonul a trecut peste transversală. La drept vorbind, Arsenal a demonstrat un joc bun împotriva Bucovinei, multă lume punându-şi întrebarea de ce echipa respectivă a acumulat atât de puţine puncte în clasament. Unii comentatori sportivi din regiunea Cernăuţi au constatat după meci că Arsenal are şanse mari să se ridice în clasament, dacă va demonstra în viitor un joc tot atât de simpatic ca cel din meciul din Cernăuţi.