FC Bucovina face o egalare cu Niva Vinnyțea

FC Bucovina Vinnytea

Echipa cernăuțeană de fotbal a înregistrat o egalare cu scorul de1:1 în cadrul unui amical în deplasare la Vinnyțea cu echipa locală Niva. Reamintim că FC Bucovina este a patra în clasamentul ligii a doua, iar Niva luptă din răsputeri pentru a reveni în liga profesionistă de fotbal.
În amical, ambele goluri au fost marcate în cea de a doua repriză. Primii au marcat gazdele, în minutul 55 al meciului în urma unor acțiuni analogice a fundașilor cernăuțeni atacantul celor de la Niva a înscris în poarta Bucovinei. Bucovineanul Serghei Rața a egalat în minutul 70, scorul de 1:1 păstrându-se până la finalul meciului. Potrivit antrenorului FC Bucovina Viktor Mglineț, controlul balonului a fost de partea bucovinenilor în proporție de 70 la 30. Mglineț s-a plâns în același timp de acțiunile ineficiente ale mijlocașilor și fundașilor de flancuri, care nu prea participă la fazele con­struc­tive de atac.
Este de menționat că FC Bucovina a semnat contracte cu 5 noi jucători. Este vorba de fundașii Mykola Jovtiuk, Igor No­sarev din Veres Rivne, Timur Rustamov din Obolon-Kiev și ata­canții Andrii Kohman de la Skelea Stryi și Iuri Perin de la Inguleț Petrove. FC Bucovina poate fi completată cu fotbaliști ca Vladimir Naico, Igor Boiciuk, Serghei Rața, care au fost educați de școlile sportive din regiunea Cernăuți.