FC Bucovina riscă eliminarea din Liga I

1492272091_1492266580_ratr2-1

În cadrul celei de-a 32-a etape a Campionatului naţional la fotbal Liga I, FC Bucovina a cedat în deplasare cu scorul de 0:2 în faţa echipei Dnipro (Cerkasy).

Gazdele au deschis scorul în minutul 5 al primei reprize, iar în ultimul minut al întâlnirii îşi sporesc avantajul.

Această înfrângere aduce FC Bucovina pe locul 15 în clasamentul general cu 32 de puncte. FC Mykolaiv are 34 de puncte, iar FC Sumy — 30. în ultimele două etape ale campionatului una dintre aceste trei echipe va fi eliminată din Liga I. Pe 27 mai FC Bucovina dispune pe teren propriu de FC Ghelios, iar pe 2 iunie are programată partida decisivă pe teren propriu împotriva FC Sumy. Antrenorul principal al FC Bucovina, Oleg Raţii, a comentat înfrângerea împotriva echipei Dnipro. «Gazdele au reuşit să marcheze la începutul întâlnirii, apoi au pornit în ofensivă. Din păcate, am avut momente clare de gol pe care nu le-am realizat. Al doilea gol a fost marcat din vina noastră. Ne-am concentrat pe jocul din atac şi am făcut greşeli majore în apă­ rare”, a menţionat antrenorul Oleg Raţii.