FC Buda Mare – deținătoarea Supercupei raionului Herța

Buda Mare 2Echipa de fotbal din satul Buda Mare, raionul Herța, a obținut recent Supercupa raională. În meciul final, budenii s-au întâlnit cu Ostrița. După cele 90 de minute regulamentare de joc scorul a fost de 1:1, arbitrul fluierând începutul reprizelor suplimentare de câte 15 minute. Meciul s-a încheiat cu scorul de 3:2 în favoarea celor de la Buda Mare, reprezentând un succes meritat și muncit pe parcursul mai multor ani de zile.

Merită menționat faptul că echipa din Ostrița este deți­nătoarea Cupei raionului Herța, iar FC Buda Mare este campioană raională. În meciul pentru Supercupă pentru budeni au marcat: Valeriu Sandulov (de două ori) și Victor Lucaș, ambii demonstrând un joc de zile mari.
În context, este important să amintim că Buda Mare a încheiat pe primul loc campionatul raional, devenind campioană, fiind urmată de FC Godinești și FC Satu Mare. Între aceste trei echipe a avut loc o luptă înverșunată pe parcursul întregului an care se încheie, însă budenii au demonstrat că și-au dorit mai mult victoria generală.
Fotbaliștii de la FC Buda Mare au declarat în exclusivitate pentru publicația „Libertatea Cuvântului” că echipa lor a pretins timp de trei ani la titlul de campioană a raionului, însă în urma acțiunii unor factori diverși, deseori inexplicabili, titlul era obținut de alte echipe, care obțineau spre finalul campionatului victorii după victorii, chiar și cu echipe evident mai tari. Făcând abstracție de aceste momente, care sperăm că nu se vor mai repeta, succesul Buda Marebudenilor merită evidențiat, iar progresul tinerilor fotbaliști nu poate fi neglijat.