FC “Bukovyna” se apropie de lider

_fk_bukovyna

Echipa cernăuţeană „Bu­ko­vy­na” obţine o victoie importantă pe teren propriu împotriva echipei „Myr” (Gornostrivka) cu scorul de 2:0. Scorul a fost deschis în minutul 12 al primei reprize. Iuri Perin preia o superbă pasă în careul de 16 metri şi trimite balonul în colţul de jos al porţii adversarilor.
Chiar dacă bucovinenii au dictat regulile jocului, intriga meciului s-a păstrat până în ultimele minute ale întâlnirii. În minutul 90 mijlocaşul Mykola Jovtiuk reuşeşte cel de al doilea gol pentru „Bukovyna”. Actual­mente „Bukovyna”, cu 42 de puncte la activ, ocupă locul patru în clasamentul echipelor din Liga a doua de fotbal. Poziţia de lider continuă să fie deţinută de „Kolos” (43 p.), urmată de „Ve­res” (48 p.) pe locul doi şi „Ingu­leţ” cu 47 p. pe locul trei. „Buko­vyna” are programată următoarea partidă pe 20 mai împotriva echipei „Barsa” (Sumy).