Florentin Matei: din Ucraina – în Croația

Florentin Matei

Florentin Matei a bifat primele sale minute în tricoul celor de la HNK Rijeka. Fostul jucător al celor de la Volyn Luțk a fost doar rezervă în victoria cu NK Loko­motiva Zagreb, dar a prins finalul partidei în teren.
Mijlocașul român a fost trimis pe teren în minutul 85 al partidei care s-a încheiat 2:0 pentru Rijeka, care a urcat provizoriu pe primul loc al ierarhiei din Croația. Cu acest succes, Rijeka își menține invincibilitatea în acest sezon din prima ligă a Croației.
Florentin Matei a ajuns în această iarnă la HNK Rijeka, formație care l-a achiziționat de la Volyn Luțk. În Ucraina din 2013, Matei avea nevoie de o nouă provocare. Intrat în ultimele șase luni de contract, a costat-o pe noua sa echipă doar 150.000 de euro, deși valoarea sa, conform site-urilor de specialitate, de­pă­șește 1,2 milioane de euro. 10 goluri în 53 de partide a marcat fotbalistul de 22 de ani pentru Volyn.