Înfrângere pe teren propriu pentru FC Bucovina

Screenshot_5

În cadrul etapei a 18-a a Campionatului Național la fotbal Liga a II-a, FC Bucovina a dispus pe teren propriu de FC Kaluș (Ivano-Frankivsk). Fotbaliștii cernăuțeni au deschis scorul în minutul 8 al primei reprize. Cu toate acestea, arbitrul Kateryna Usova a decis că Vasyl Palagniuk a marcat din poziţie de ofsaid, astfel că golul a fost anulat. Spre finalul primei reprize bucovinenii trimit din nou balonul în plasa oaspeților, însă și de această dată arbitrul a văzut în acest moment o încălcare neclară a regulilor. În minutul 53 al reprizei secunde Gabriel de la FC Kaluș își aduce echipa în avantaj după o superbă lovitură preluată cu capul. În scurt timp, FC Bucovina reușește egalarea, prin golul lui Bogdan Ivcenko.

Cu toate acestea, în timpul acordat suplimentar oaspeții reușesc al doilea gol. Așadar, FC Bucovina – FC Kaluș, scor final 1:2. Acest rezultat aduce echipa FC Bucovina pe ultimul loc, al 11-lea, în clasamentul general al Ligii a II-a după 16 partide disputate. Lider în clasament este echipa Nyva (T), cu 32 de puncte, urmată de Polissia, tot cu 32 de puncte, și Veres cu 30 de puncte.