Înfrângere pe teren propriu

bucovina arsenal

În cadrul celei de a 9-a etape a Campionatului naţional de fotbal din Liga 1 FC Bucovina a cedat pe teren propriu în faţa lui Arsenal (Kiev) cu scorul de 0:2. Ghinionul a însoţit echipa cernăuţeană şi de data aceasta.

Oleksandr Temerivskyi ratează un penalty în minutul 7 al partidei. Acesta e al patrulea penalty ratat de Bucovina de la începutul sezonului fotbalistic cu­rent. În continuare oaspeţii au deschis scorul în minutul 15, pentru ca ulterior în minutul 33 să reuşească şi al doilea gol. Spre finalul partidei, arbitrul a eliminat de pe teren doi jucători ai lui Arsenal, însă şi în avan­taj numeric Bucovina nu a reuşit să creeze nici o situaţie de gol la poarta adversarilor. La etapa ac­tuală lider în clasa­mentul general pe echipe rămâne Iliciveţ cu 25 de puncte, urmată de Veres pe locul doi cu 22 de puncte şi Ghelios pe locul trei cu 20 de puncte la activ. Buco­vina ocupă locul 10 în cla­sa­ment cu 11 puncte. Ur­mătoarea partidă este programată pe 18 septembrie în deplasare împotriva FC Poltava.