Înfrângere usturătoare la JO

svitolina

Ucraineanca Elina Svitolina a eliminat-o pe Serena Williams în optimile de finală
Serena Williams, locul 1 WTA și campioana olimpică de la Londra 2012, a fost eliminată, miercuri, cu scor 4-6, 3-6, de sportiva din Ucraina, Elina Svitolina, locul 20 WTA, în optimile competiţiei de tenis a Jocurilor Olimpice de la Rio. Serena Williams a pierdut după o oră şi 13 minute de joc şi a fost eliminată din concursul de simplu. Sportiva din Statele Unite ale Americii câştigase primele două partide în minimum de seturi, 6-4, 6-2 cu Daria Gavrilova şi 7-6, 6-2 cu Alize Cornet, în timp ce Svitolina venea după două victorii în trei seturi, 2-6, 6-1, 6-3 cu Andrea Petkovic şi 6-3, 1-6, 6-3 cu Heather Watson. Numărul 1 WTA este a doua favorită care este eliminată de la turneul olimpic din Rio de Janeiro, după spaniola Garbine Muguruza, numărul 4 WTA, învinsă cu un dublu 6-1 de portoricana Monica Puig, iar poloneza Agnieszka Radwanska, a 4-a favorită a turneului de tenis din cadrul Olimpiadei de la Rio, a pierdut în primul tur: 4-6, 5-7 în faţa chinezoaicei Saisai Zheng, numărul 64 WTA.
În acest moment, în cursa pentru medalii au mai rămas doar două jucătoare din Top 10 WTA, nemțoaica Angelique Kerber, numărul 2 WTA, şi americanca Madison Keys, numărul 9 mondial.