Inter — Șahtior 5-0. Italienii fac spectacol și sunt gata pentru finala Europa League cu Sevilla

fotbal

Internazionale Milano este cea de-a doua finalistă din Europa League. Italienii s-au jucat cu Şahtior, căreia i-au administrat un incredibil 5-0! Finala Europa League se joacă vineri, la Koln. Inter Milano dă piept cu spectaculoasa FC Sevilla,în finala UEFA Europa League.

Cele două formații au început prudent meciul, Șahtior având chiar o posesie superioară. Echilibrul s-a rupt în minutul 19, când Pyatov a degajat greșit un balon, Barella a interceptat, iar Lautaro Martinez a deschis scorul cu o lovitură de cap imparabilă.

Șahtior nu a reușit să-și creeze ocazii clare, iar după pauză tot Inter a fost cea care a lovit. În minutul 64, Danilo D’Ambrosio a făcut 2-0 în urma unui corner, iar după 10 minute a reușit dubla Lautaro Martinez, care a profitat de o eroare a lui Taras Stepanenko.

Ultimul sfert de oră i-a aparținut lui Romelu Lukaku. Belgianul a dat dovadă de o prospețime remarcabilă și a reușit să puncteze în minutele 78, respectiv 83, stabilind scorul final al partidei: Inter — Șahtior 5-0.

Astfel, Inter se califică în finala Europa League, acolo unde o va întâlni pe FC Sevilla. Duelul este programat vineri, la Koln.