Intriga se păstrează în Premier Liga

Intriga premier liga

Intriga premier ligaEchipa de fotbal Şahtar Doneţk, antrenată de Mircea Lucescu, riscă să piardă locul 2 în Campionatul Ucrainei, după ce a fost învinsă cu 3:2 în deplasare de Dnipro Dnepropetrovsk, în etapa a 25-a, penultima. Poziția secundă duce în preliminariile UEFA Champions League, în timp ce locurile 3-5 duc în UEFA Europa League.
Fundaşul român Alexandru Vlad a fost integralist la Dnipro. Şahtar a condus cu 1:0 şi 2:1, prin dubla lui Alex Teixeira (min. 7, 27), între care s-a intercalat golul lui Matheus (min. 22). Dnipro a înscris de două ori în repriza secundă, prin Roman Bezus (min. 64) şi Valeri Lucikevici (min. 81). Iaroslav Rakiţki, de la Şahtar, a văzut al doilea cartonaş galben în ultimul minut. Echipa lui Lucescu poate fi depăşită în ultima etapă de Dnipro, de care o despart doar două puncte.
În acelaşi tur mijlocaşul Eric Bicfalvi, golgheter în Campionatul Ucrainei, a marcat din nou, deschizând scorul în meciul pe care echipa sa, Volyn Luţk, l-a câştigat cu 3:1 în faţa lui Olimpik Doneţk, în deplasare. Bicfalvi, integralist, a punctat în minutul 23, cu un șut la colțul lung, de pe stânga, după o pasă a lui Babatunde. Lisenko a restabilit egalitatea în minutul 60, dar oaspeţii s-au desprins prin reuşitele lui Babatunde şi Kobahidze. Bicfalvi are 16 goluri în actualul campionat și e lider solitar în ierarhia golgheterilor, distanțându-se la două lungimi de Artem Kraveţ și Andrii Iarmolenko (ambii de la Dinamo Kiev) și Alex Teixeira, de la Şahtar, toți trei cu câte 14 reușite.
Dinamo Kiev, ce a devenit în weekendul trecut campioană, are 62 de puncte. Şahtar, pe locul 2, are 55 de puncte, cu două mai mult decât Dnipro. Volyn este pe locul 6 în clasament, cu 33 de puncte, fără şanse de a urca pe locul 5, pe care se află Vorskla Poltava, cu 38 de puncte din 24 de meciuri. Hoverla Ujgorod este pe locul 12, cu 17 puncte.