Lidia Sicenikova cucereşte aurul Grand Prix-ului european

trageri cu arcul sicenikova

În cadrul Grad Prix-ului european de trageri cu arcul, desfăşurat la Sofia (Bulgaria), sportiva cernăuţeană Lidia Sicenikova a înregistrat rezultate remarcabile.
La ediţia actuală a turneului au participat 219 sportivi care au reprezentat 37 de ţări europene. La proba individual Sicenikova s-a clasat pe locul cinci. În schimb, la proba pe echipe finala competiţiei a fost disputată între Ucraina şi Turcia. Ucrainencele au reuşit să se impună cu scorul de 6:2, cucerind astfel medalia de aur. Echipa ucraineană a fost formată din Veronika Marcenko (Lviv), Anastasia Pavlova (Herson) şi Lidia Sicenikova. În clasamentul general echipa noastră a cucerit 3 medalii de aur, 1 de argint şi 1 de bronz. Pe locul doi s-a clasat echipa Italiei, iar pe locul trei – Suedia.