Luptătorii bucovineni au obținut Cupa Ucrainei

Lupte corp la corp CUpa Ucrainei

Lupte corp la corp CUpa UcraineiSportivii din regiunea Cernăuți au obținut recent Cupa Națională a Ucrainei la lupte corp la corp. Echipa Cernăuți-Garant, din care fac parte 7 sportivi, a obținut cele mai multe victorii la nivel de țară, în cadrul competiției care s-a desfășurat în orașul Kiev.

Victoria a fost de partea bucovinenilor datorită evoluțiilor de succes ale următorilor sportivi: Denis Poberejnik (60 kg) și Anatoli Jurakivski (70 kg) – medalia de aur, Oleksandr Doskalciuk (65 kg) și Myhailo Golovaci (80 kg) – medalia de bronz. La categoria contactului general cea de a doua echipă din nordul Bucovinei, Cernăuți-2, s-a clasat pe locul 4. Merită menționate succesele sportivilor din această echipă: Arsen Gheșko (60 kg) și Ivan Gușuleak (80 kg) – medalia de aur; Artur Serghienko (75 kg) – medalia de bronz. Antrenorii echipei din Cernăuți sunt Ivan Ștefiuk și Ruslan Adamovici. De menționat că la competiția din Kiev au participat 240 de luptători și 16 echipe din întreaga țară. Nu este pentru prima oară când Cernăuțiul aduce acasă Cupa Națională, succese similare fiind înregistrare în anii 2010-2012.