Număr-record de sportivi la Campionatul Naţional de ciclism, desfăşurat la Noua Suliţă

Screenshot_1

109 sportivi au participat la Campionatul Naţional de ciclism, proba BMX, care s-a desfăşurat la Noua Suliţă. Regiunea Cernăuţi a fost reprezentată de 27 de sportivi. La feminin, pe podium au urcat trei sportive bucovinene: Anastasia Lysak, Marcela Şpârca şi Anastasia Bernadska. La categoria de vârstă 15-16 ani, pe locul II s-a clasat Oleksandr Sireakov. Locul III a fost cucerit de Vasyl Kravciuk (categoria 13-14 ani). De asemenea, pe locul III s-au situat Rostislav Sireakov (categoria 11-12 ani) şi Bogdan Tripaduş (categoria 9-10 ani). Toţi câştigătorii amintiţi sunt din Noua Suliţă şi au fost distinşi cu medalii din partea Ministerului Sportului, diplome şi cărţi despre Bucovina.