O nouă înfrângere a Bucovinei

d503b79bddae5a3eeed71620c726e5d6_XL

d503b79bddae5a3eeed71620c726e5d6_XLBucovina Cernăuţi s-a întâlnit în cel de al 28-lea tur al Primii Ligi ucrainene de Fotbal, în deplasare, cu CPF Oleksandria. Din păcate, cernăuţenii n-au putut opune multă rezistenţă, suferind o înfrângere ruşinoasă cu scorul de 4:1.

Ce-i drept, meciul era important pentru cei de la Oleksandria, deoarece victoria le garanta poziţia de lider în campionat până la încheierea sezonului. După prima repriză scorul era de 3:0 în favoarea gazdelor. Golurile au fost marcate în minutele 2, 35 şi 38, două dintre care din penalti. În minutul 49 scorul a devenit de 4:0 şi intriga meciului a murit definitiv. CPF Oleksandria s-a relaxat puţin şi au urmat două eliminări la gazde, urmate de un gol al bucovinenilor, marcat în minutul 81 de către Vasyl Palagniuk.
Astfel, Oleksandria a acumulat 68 de puncte şi a devenit campioana Primii Ligi. Bucovina a rămas cu ale sale 12 puncte şi fără şanse de a rămâne în Prima Ligă. Cernăuţenii mai au două meciuri de disputat: cu Sumy acasă şi cu Hirnyk în oraşul Krivyi Rig.