Real Madrid a câștigat pentru a 12-a oară Liga Campionilor

nintchdbpict000288588189

Real Madrid a câştigat Liga Campionilor la fotbal după ce a învins-o cu 4-1 pe Juventus Torino în finala care a avut loc sâmbătă seara, pe National Stadium of Wales din Cardiff.

Real Madrid a obţinut a 12-a Cupă a Campionilor Europeni sau Ligă a Campionilor din istoria sa şi a doua consecutivă. Nicio echipă nu mai reuşise să câştige doi ani la rând acest trofeu de la AC Milan în 1990.

Real Madrid a deschis scorul în finala Ligii Campionilor prin golgheterul all-time Cristiano Ronaldo. După mai multe ocazii ale torinezilor, portughezul a deschis scorul în minutul 20, cu un șut plasat din interiorul careului de 16m.

Juventus a ripostat în minutul 27 prin Mario Mandzukic, printr-o execuție din foarfecă, la capătul unei faze incredibile create de torinezi.

Casemiro a readus Real Madrid în avantaj în minutul 61, cu un șut deviat, de la 30 de metri de poarta lui Buffon.

Cristiano Rolando a majorat scorul trei minute mai târziu, după o intercepție și centrare reușite de Luka Modric.

Scorul final a fost stabilit de Asensio în minutul 90, când Juventus juca în 10 oameni după eliminarea lui Juan Cuadrado pentru cumul de cartonașe galbene, la o simulare grosolană a lui Sergio Ramos.

Juventus este echipa cu cele mai multe finale pierdute în Liga Campionilor — şapte.

Ca număr de trofee în principala competiţie europeană intercluburi, Real este urmată la mare distanţă de AC Milan, cu şapte victorii.

Real şi Juve au mai fost adversare în finala acestei competiţii în 1998, când madrilenii s-au impus cu 1-0. Zinedine Zidane, actualul antrenor al echipei spaniole, juca atunci la gruparea italiană.