Șahtar: cinci puncte pierdute în două meciuri consecutive

246372__max_gal

246372__max_galDupă doar cinci etape disputate în Ucraina, Șahtar Donețk a făcut cadou deja cinci puncte, pierzând teren în lupta cu Dinamo Kiev pentru titlu. După trei victorii la rând, a urmat o remiză, etapa trecută, cu Vorskla Poltava, iar la 14 august a înregistrat și prima înfrângere.

Pe terenul din Odesa, Șah­tar a dat piept, „pe teren propriu”, cu Dnipro Dnip­ro­pet­rovsk, finalista ultimei ediții a UEFA Europa Lea­gue. Trupa lui Il Luce a pierdut cu două goluri încasate pe final de meci, în minutele 84 și 90+4.
Matheus Nascimento și Selezniov au punctat pentru Dnipro, în timp ce Șahtar a încheiat meciul în zece oameni, după eliminarea lui Șevciuk, care a primit al doi­lea cartonaș galben în minutul trei al prelungirilor.
Antrenorul lui Șahtar, Mircea Lucescu, a acuzat dur arbitrajul. „În minutul 80, la 0:0, am avut un penalty clar. Nici nu se discuta, am văzut acum reluările. Au mai fost și alte faulturi în careu la Tei­xei­ra şi Hladkyi, dar nu s-a acordat nimic. Se repetă istoria de anul trecut. În meciurile directe cu competitoarele noastre, avem un arbitraj total contra. Probabil că asta se do­rește… Sunt puține meciuri și nu ai timp să recuperezi, iar meciurile directe sunt ar­bitrate de o manieră ruși­noasă”, a declarat Lucescu la conferin­ța de presă.
Șahtar: Pyatov, Srna, Ordeț, Rakytski, Șevciuk, Stepanenko, Fred, Marlos (Bernard, 77), Teixeira, Tai­son (Kovalenko, 67), Hladkyi (Ferreyra, 77).
Dnipro: Boyko, Fedetski, Douglas, Papa Gueye, Leo Matos, Fedorciuk, Rotan, Danilo (Bezus, 71), Luci­kevici (Babatunde, 64; Bruno Gama, 82), Mateus, Selezniov.