Sărbătoare națională: Ucraina s-a calificat la Euro-2016

Football Soccer - Ukraine v Slovenia - European Qualifiers - Play-off for Final Tournament - First leg - Arena Lviv stadium - 14/11/15 Ukraine's Yevhen Seleznyov (front) in action with Slovenia's Bostjan Cesar REUTERS/Gleb Garanich

Ucraina s-a calificat pentru prima oară la un turneu final în urma unei partide de baraj, după ce a terminat la egalitate, 1:1, pe terenul Sloveniei.
Câștigătoare în tur cu 2:0, echi­pa antrenată de Myhailo Fomenko a ratat prima ocazie la Maribor. Handanovic a respins excelent șutul trimis de Kono­plianka dintr-o lovitură liberă.
Slovenii au început să spere la calificare în minutul 10, când căpitanul Bostjan Cesar a deschis scorul cu o lovitură de cap din careul mic. La finalul primei jumătăți de oră, Handanovic a intervenit din nou la șutul lui Selezniov.
Oaspeții au continuat să-l testeze pe portarul gazdelor cu șuturi de la distanță, dar Han­danovic s-a opus la execuțiile lui Konoplianka și Iarmolenko. Cesar a fost aproape de dubla care ar fi trimis meciul în prelungiri, dar Pyatov a respins în corner, în minutul 74.
În finalul meciului, slovenii au ră­mas în 10 oameni, după eli­minarea fundașului Brecko, pentru un fault dur asupra lui Ko­no­plianka. La ultima fază a meciului, oaspeții au egalat pe contraatac prin Iarmolenko, după o gafă comisă la mijlocul terenului de Kevin Kampl.
Cu scorul general de 3:1, Ucraina obține calificarea la Campionatul European, com­pe­tiție la care a mai evoluat o singura dată, în 2012, din postura de gazdă a turneului final. Așadar, Suedia și Ucraina sunt ultimele echipe calificate la Euro-2016. Cum arată urnele în acest moment:
URNA 1: Spania, Germania, Anglia, Portugalia, Belgia
URNA 2: Italia, Rusia, Elveția, Austria, Croația, Ucraina
URNA 3: Cehia, Suedia, Po­lonia, România, Slovacia, Un­garia
URNA 4: Turcia, Irlanda, Islanda, Țara Galilor, Albania, Irlanda de Nord.