Simona Halep – tenismana îndrăgită a lunii februarie

Halep of Romania celebrates defeating Errani of Italy in their women's singles quarter-final match at the Qatar Open tennis tournament in Doha

Halep of Romania celebrates defeating Errani of Italy in their women's singles quarter-final match at the Qatar Open tennis tournament in DohaSimona Halep este tot mai îndrăgită de fanii tenisului mondial. Tenismana din România a fost votată de suporterii tenisului ca cea mai bună jucătoare din luna februarie. Halep a obţinut 73 la sută din voturi, fiind urmată în clasament de Lucie Safarova şi Andrea Petkovic, care au obţinut 15 la sută, respectiv 12% din voturile exprimate pe site-ul WTA.
Halep, ocupanta locului trei în ierarhia mondială, a primit cele mai multe voturi şi la categoria de „Cea mai frumoasă lovitură a lunii”. Românca a obţinut 47 la sută din voturi pentru o lovitură din meciul cu Daniela Hantuchova, de la turneul de la Dubai. Simona Halep a câştigat în acest an două trofee. Ea s-a impus la turneul de la Shenzen şi la cel de la Dubai. Jucătoarea din România participă zilele acestea la turneul de la Indian Wells, care va începe pe 11 martie. Halep este a treia favorită a competiţiei.