Trei pugilişti bucovineni medaliaţi în Estonia

trei pugilisti bucovine

trei pugilisti bucovineÎn Estonia s-a desfăşurat turneul de box Maard-2015, la care au participat reprezentanţi ai regiunii Cernăuţi. Trei pugilişti bucovineni, la categorii diferite, au adus medalii din Estonia, toţi trei fiind reprezentanţi ai Clubului sportiv „Kolizei-Maşzavod”.
Volodymyr Boiko (63 kg) a învins în final un sportiv estonian, obţinând astfel medalia de aur. La faza finală a ajuns şi Dmytro Kasumov, însă victoria a fost de partea adversarului. Medalia de argint oricum este un succes pentru sportivul bucovinean.
Un alt sportiv din regiunea Cernăuţi, Serghii Kedi (60 kg), s-a clasat pe locul trei la juniori. Merită menţionat faptul că echipa clubului bucovinean de box a participat pentru a patra oară la turneu, fiind antrenată de Oleksandr şi Eduard Pogodin. La turneul din Estonia au participat peste 150 de luptători din Ucraina, Letonia, Lituania, Estonia, Finlanda, Suedia, Bielarus şi Rusia. Potrivit organizatorilor competiţiei, sportivii din Ucraina au înregistrat rezultate spectaculoase în cadrul turneului de box.