Ucraineanca Iryna Kindzerska obţine medalia de argint la Astana

ucraineanca kindzerska

ucraineanca kindzerskaUcraineanca Iryna Kindzerska a obţinut medalia de argint la Grand Prix-ul de judo de la Astana. La categoria +78 kg, victoria a fost obţinută de Franziska Konitz, care a reuşit o fixare de ippon la Iryna Kindzerska. Sportiva ucraineană, în pofida eşecului din finală, consideră că medalia de argint este un succes.

Fostul campion mondial Maxim Rakov a adus încă o medalie de aur pentru gazde, după ce l-a învins în ultimul act al categoriei 100 kg pe germanul Dimitri Peters, în timp ce la +100 kg masculin Barna Bor, din Ungaria, a obţinut prima medalie de aur în 2014, după victoria prin ippon la Iurii Krakovetskii, din Kirghistan. În întrecerea feminină, britanica Natalie Powell a urcat pe cea mai înaltă treaptă a podiumului, după ce a reuşit să o învingă în finala categoriei 78 kg pe Luise Malzahn, din Germania.