Champions League: Dinamo Kiev — Barcelona 0-4. Victorie categorică a catalanilor, fără Messi și de Jong

barsa

Barcelona s-a impus fără emoții, scor 4-0, în meciul cu Dinamo Kiev, din cadrul etapei a patra a grupelor Ligii Campionilor.

Cu o echipă din care au lipsit nume importante precum Gerard Pique, Jordi Alba, Frenkie de Jong sau Lionel Messi, catalanii au controlat partida, chiar dacă în prima repriză nu au reușit să marcheze.

După pauză, Barcelona a preluat rapid conducerea și pe tabela de marcaj, datorită unui gol marcat de Sergino Dest, în minutul 52. Cinci minute mai târziu, Martin Braithwaite a dublat avantajul oaspeților.

Barcelona a continuat să se afle la conducerea jocului și a mai marcat de două ori în ultimele 20 de minute ale partidei, prin Martin Braithwaite (70) și Antoine Griezmann (90+2)

Datorită victoriei cu Dinamo Kiev, Barcelona și-a asigurat, după doar patru etape, calificarea în optimile Champions League, cu maximum de puncte. De partea cealaltă, echipa lui Mircea Lucescu a rămas ultima în Grupa G, cu un punct, la egalitate cu Ferencvaros.