„Dinamo” (Kiev) rezistă în fața echipei portugheze  „Benfica”

15 09 2021 ИНФО 1

În ajun echipa „Dinamo” (Kiev) a susținut primul meci în cadrul turneului Ligii Campionilor, primind pe teren propriu echipa „Benfica” din Portugalia. Meciul s-a încheiat cu scor alb – 0:0, însă suporterilor echipei ucrainene le-a plăcut jocul dinamoviștilor. Ei au opus rezistență unei echipe mai experimentate, iar în ultimele minute ale meciului au reușit chiar să marcheze, însă golul a fost anulat de arbitru, acesta considerând că fotbalistul dinamovist s-a aflat în ofsaid.

Antrenorul principal al kievenilor, Mircea Lucescu, la conferința de presă după meci a declarat: „Am jucat împotriva unui oponent puternic. Dacă nu ultimele 10 minute, când am avut mai multe momente de gol și chiar am marcat golul, aș fi rămas mulțumit de remiză, dar regret că golul a fost anulat. E clar că „Benfica” a dominat pe teren. Am cedat inițiativa oponentului pentru a ne grupa, pentru a juca mai compact în apărare. Am organizat apărarea astfel, pentru a nu lăsa zone libere, pentru a contraataca, pentru a crea momente la poarta adversă. Din păcate, golul nostru a fost anulat. Cu toate acestea, consider că a fost un meci pozitiv pentru noi”.

În celălalt meci din grupa  respectivă, „Bayern” a obținut o victorie în fața echipei „Barcelona”.