Jocurile Olimpice 2024: a doua medalie de bronz pentru Moldova

30 7 F 5

Judocanul moldovean, Adil Osmanov, a adus Moldovei a doua medalie de bronz la Jocurile Olimpice de la Paris, repetând succesul din ajun a lui Denis Vieru, scrie ediția noi.md.   În special, Adil Osmanov l-a învins pe italianul Manuel Lombardo în lupta pentru medalia de bronz în categoria de greutate 73 kg. Menționăm că în 1/16 de finală a turneului, Adil Osmanov l-a învins pe Jack Yenezuki din SUA, în 1/8 de finală – pe Murojon Yuldoshev din Uzbekistan, iar în 1/4 de finală – pe Erdenebayar Batzai din Mongolia.

În același timp, în semifinala turneului a pierdut în fața lui Joan-Benjamin Gaba din Franța. Cu o zi înainte, judocanul Denis Vieru a adus Moldovei prima medalie la Jocurile Olimpice 2024 de la Paris, cucerind bronzul în competiția la categoria de greutate 66 kg. Pentru Denis Vieru, aceasta este prima medalie olimpică din carieră și a devenit primul judocan moldovean care câștigă o medalie la Jocurile Olimpice, remarcă ediția citată.