Dinamo Kiev bate Steaua Bucureşti

Dinamo bate Steaua

Dinamo bate SteauaUEFA Europa League

În grupele UEFA Europa League Dinamo Kiev a învins acasă campioana României, Steaua Bucureşti, scor final – 3:1. Dinamo Kiev a început tare şi a ratat prima ocazie încă din minutul 5 – Kraveţ a reluat puţin pe lângă poartă. În repriza a doua, sub privirile lui Mircea Lucescu, Costel Gâlcă, antrenorul Stelei s-a agitat la marginea terenului, însă tot adversarii au marcat. Pe contraatac, balonul a circulat pe traseul Lens – Iarmolenko – Kraveţ, până în poarta lui Arlauskis. Introdus în locul lui Stanciu, Raul Rusescu a redus din avantaj în minutul 89, după o fază spectaculoasă, însă a fost doar un foc de paie pentru campioana României, care nu a mai avut puterea să forţeze un rezultat de egalitate. În prelungiri, Teodorczyk a semnat scorul final la o fază la care românii au reclamat un henţ, la doar 60 de secunde după ce intrase pe teren. Cu eşecul de la Kiev, echipa lui Gâlcă a pierdut şi primul loc în grupă, însă speră să termine măcar pe locul al doilea, care duce şi el în primăvara Europa League.