„Dinamo” (Kiev) învinsă în primul meci din turul play-off-ului de calificare în Liga Campionilor

22 8 А 1

Meciul a avut loc la Lublin, în Polonia, „Dinamo” (Kiev), în calitate de gazdă a primit echipa „Salzburg” din Austria. Vicecampioana Ucrainei a suferit o înfrângere cu 0:2.

Discipolii lui Oleksandr Şovkovski au început meciul activ chiar din primul minut, dar nu au reușit să realizeze ocaziile de gol. Spre deosebire de dinamovişti, „Salzburg” a profitat de șansele lor.

În minutul 29, Popov a comis o greșeală în centrul terenului, Eo i-a centrat lui  Nene, iar acesta din urmă, în careul de pedeapsă, a șutat fără șansă pentru Buşcian în colțul din dreapta, deschizând scorul.

Imediat după pauză, Red Bulls și-au dublat avantajul. Karavaev l-a faultat pe Eo în careul de pedeapsă al lui „Dinamo”, iar arbitrul a acordat o lovitură de pedeapsă, pe care ulterior Kjergaard a realizat-o cu încredere.

„Dinamo” nu s-a lăsat și putea măcar să reducă din diferența de scor, însă norocul i-a întors spatele echipei ucrainene. În minutul 83, adversarul a fost salvat de stâlp după o lovitură de cap a lui Popov în timpul unui corner.

Rezultatul – „Dinamo” e cu un picior în Liga Europei. Kivienii trebuie să facă o adevărată performanță la Salzburg pentru a smulge mult râvnitul bilet pentru turul grupelor Ligii Campionilor. Meciul retur va avea loc pe 27 august.