„Dinamo” (Kiev) – „Rangers” (Glasgow): moment dramatic în ultimele secunde ale meciului

7 8 А 3
La 6 august, „Dinamo” Kiev a găzduit pe „Rangers” pe stadionul propriu nominal, Arena Lublin, în etapa a treia a preliminariilor Ligii Campionilor. Echipa din Kiev a remizat cu scoțienii, încasând un gol în ultimul minut.
La conferința de presă de după meci, antrenorul principal al clubului din capitală, Oleksandr Șovkovski, a vorbit despre remiza cu Glasgow. Antrenorul kievenilor a declarat că el și toți jucătorii au fost supărați că au pierdut victoria în fața scoțienilor cu 20 de secunde înainte de finalul meciului. „Jucătorii și eu, în calitate de antrenor principal, am conștientizat cu toții că soarta celor două meciuri se va decide la Glasgow», a spus Șovkovski. Specialistul a tras concluziile după meci și a subliniat că echipa sa a jucat doar prima repriză și apoi a cedat inițiativa adversarului. Kievul se va pregăti pentru al doilea meci din Premier liga ucrainean, pe 9 august, cu „Veres”.
Fostul antrenor la „Dinamo” Kiev, Oleksandr Hațkevici, se arată a fi optimist: „În opinia mea, „Dinamo” a părut mai interesantă din punct de vedere al calității jocului, al condiției lor. Singurul lucru de care fanii și staff-ul tehnic pot fi nemulțumiți este scorul final de 1:1, mai ales că este întotdeauna păcat să pierzi un scor victorios în ultimul minut de joc. Scorul nu convine lui „Dinamo”, dar returul va pune totul la locul lui”.