Jocurile Olimpice 2024: acord final

12 8 B 5

În seara zilei de 11 august la Paris a avut loc ceremonia închiderii Jocurilor Olimpice.  La parada sportivilor, drapelul Ucrainei a fost purtat de medaliații cu argint Parviz Nasibov și Ludmila Luzan. Parviz Nasibov, 25 de ani, a câștigat o medalie la lupte greco-romane în categoria de greutate 67 kg. Ludmila Luzan, 27 de ani, a câștigat argintul în cursa de canoe de 500 de metri împreună cu Anastasia Rybaciok. Ludmila Luzan, de asemenea,  a purtat  drapelul Ucrainei la ceremonia de închidere a Jocurilor Olimpice 2020 de la Tokyo.

În clasamentul final de medalii, Ucraina s-a clasat pe locul 22 – cu 12 medalii, dintre care trei de aur. Câștigătoarea medalie de aur la Jocurile Olimpice, Iaroslava Magucih, a decis să folosească o parte din banii din premiu pentru a ajuta Armata Ucraineană, voluntarii și animalele din adăposturile din teritoriile ocupate.

12 8 B 6

Delegația României s-a întors de la Jocurile Olimpice de la Paris cu 9 medalii, ocupând în clasament locul 23. Este cel mai bun rezultat al României la cea mai importantă competiție sportivă a lumii după ediția de la Atena, din 2004. În ultimii 20 de ani, România nu a depășit niciodată 10 medalii, bornă de care a fost aproape acum, când a adunat mai multe distincții decât o făcuse adunat la ultimele două ediții, la Rio 2016 și Tokyo 2020. România a reușit la Paris să urce de 3 ori pe cea mai înaltă treaptă a podiumului și să facă Imnul „Deșteaptă-te, române” să răsune în capitala Franței: o dată la natație, prin David Popovici, și de două ori la canotaj.

12 8 B 7

Republica Moldova s-a clasat pe locul al 72-lea, cu 4 medalii.  Luptătoarea  Anastasia Nichita a devenit prima femeie din Moldova care a câștigat o medalie olimpică. Totodată, pentru prima dată în istoria luptei feminine din Moldova, o sportivă moldoveancă a urcat pe podium la Jocurile Olimpice de vară. Anastasia Nichita a adus Moldovei medalia olimpică de argint după o pauză de 24 de ani. Pentru prima dată în istoria Moldovei independente, Serghei Tarnovski a câștigat două medalii olimpice de bronz, câte una la două olimpiade la rând.