Jocurile Olimpice 2024: Echipa națională a Ucrainei a fost învinsă de Irak în primul tur al turneului de fotbal

25 7 F 3

Meciul de pe stadionul Parc Olympique Lyonnais din Lyon s-a încheiat cu scorul de 2-1. La începutul reprizei secunde, galben-albaștrii au preluat conducerea. În minutul 53, Arsenii Batagov a lovit  cu capul în spaţiul porţii adverse, după lovitură liberă executată de Dmytro Kryskiv, portarul irakian a parat, dar Valentyn Rubcynski a îndreptat balonul în poartă.

Cu toate acestea, echipa noastră a cedat foarte repede. Maksym Taloverov a pus mâinile pe spatele lui Aiman Hussein în timpul unei centrări de pe flancul drept, ceea ce a dus la acordarea unui penalty de către arbitru. Hussein a egalat în minutul 57 cu un șut de la 11 metri. Iar în minutul 72, Irakul a marcat al doilea gol împotriva Ucrainei. Ali Jassim, care a intrat în joc, s-a deplasat de pe flancul stâng spre centru și a trimis mingea în colțul scurt.

Echipa națională a Ucrainei a încercat să revină în joc, dar nu a reușit să înscrie al doilea gol și să evite înfrângerea. Astfel, echipa noastră națională de fotbal a pierdut primul său meci la Jocurile Olimpice.

Antrenorul principal al Naţionalei Ucrainei, Ruslan Rotan, a comentat astfel rezultatul primului meci: „Despre ce fel de regularitate putem vorbi când adversarul aplică 2-3 lovituri în direcţia porţii și noi pierdem? Cred că sunt greșeli copilărești, care au decis rezultatul acestui meci. Trebuie să acceptăm acest rezultat. Avem două meciuri împotriva unor echipe și mai puternice. Următorul meci este cel mai important. Trebuie să ne recuperăm acum. Împotriva Marocului, cred că trebuie să fim într-o formă fizică și psihologică mai bună”.

Într-un alt meci din primul tur al Grupei B, Argentina a pierdut cu scandal (1-2) în fața Marocului. Meciul s-a terminat la două ore după ce a fost suspendat din cauza unor petarde aruncate din tribune asupra jucătorilor argentinieni – în timpul acestei pauze anormale, arbitrul a urmărit reluarea video (VAR) și a anulat golul argentinian pe motiv de offside.

În turul doi, Ucraina va juca împotriva Marocului pe 27 iulie la Saint-Etienne. În aceeași zi, Argentina va întâlni Irakul.

Discipolii lui Rotan vor încheia turul grupei pe 30 iulie cu un meci la Lyon împotriva Argentinei. Maroc și Irak se vor confrunta într-un meci paralel.

Conform regulamentului, turneul olimpic de fotbal este deschis jucătorilor născuți după 1 ianuarie 2001. Fiecărei echipe i s-a permis să înscrie doar trei jucători mai mari de această vârstă.