Jocurile Paralimpice 2024: Echipa națională a Ucrainei în top 10

9 9 F 2

Sportivii paralimpici ucraineni au câștigat un total de 82 de medalii la Jocurile Paralimpice 2024 – 22 de aur, 28 de argint și 32 de bronz.

Echipa națională a Ucrainei a mai câștigat câteva medalii în ultima zi a Jocurilor Paralimpice 2024 de la Paris. Înainte de ceremonia de închidere a celei de-a 17-a ediții a Jocurilor Paralimpice de vară, programată pentru duminică seara, 8 septembrie, ucraineanul Vladislav Epifanov a câștigat aurul pentru echipa sa, afișând cel mai bun rezultat la canoe simplu, 200 m, clasa VL3. Mai mult, rezultatul său de 47,49 secunde a devenit un record paralimpic, informează Ukrinform.

Potrivit Comitetului Național Paralimpic al Ucrainei, Vladislav Epifanov este un debutant la Jocurile Paralimpice. O altă ucraineancă, Maryna Majula, a câștigat argintul cu timpul de 52,87 secunde la caiac simplu, 200 m, clasa KL1. Această distincție este a doua din cariera Marynei Majula.

Ultimul „acord” în realizările ucrainenilor a fost medalia de argint cucerită de powerlifterul Anton Kriukov. „La categoria de greutate de peste 107 kg, sportivul în vârstă de 36 de ani din Mariupol a ocupat locul al doilea cu un rezultat de 251 kg”.

Echipa ucraineană se afla pe locul 7 în concursul pe echipe, reușind să devanseze gazdele, francezii, care dețin locul 8.