Liga Campionilor: „Minerii” au obținut primul lor punct

BOLOGNA, ITALY - SEPTEMBER 18: Lukasz Skorupski of Bologna saves a penalty taken by Georgiy Sudakov of Shakhtar Donetsk during the UEFA Champions League 2024/25 League Phase MD1 match between Bologna FC 1909 and FC Shakhtar Donetsk at Stadio Renato Dall'Ara on September 18, 2024 in Bologna, Italy. (Photo by Timothy Rogers/Getty Images)

În runda inaugurală a Ligii Campionilor UEFA din sezonul 2024/25, „Șahtar” Donețk a jucat în deplasare împotriva  echipei italiene „Bologna”. Meciul de pe stadionul Renato Dal Ara s-a încheiat scor alb – 0:0.

„Șahtar”  a pierdut principala șansă de a marca la începutul meciului. Eginaldo a intrat cu balonul în careul de pedeapsă și l-a provocat la un fault pe  Posh, iar arbitrul a acordat penalty. Sudakov a executat nereușit lovitura de la 11 metri,  Skorupsky a preluat mingea după șutul slab al mijlocașului.

La finalul primei reprize, Castro a tras spre poarta lui Donețk, dar Riznyk i-a salvat pe „mineri”. Portarul lui Donețk a salvat în repetate rânduri echipa după pauză. Într-unul dintre episoade, goalkeeperul a acoperit șutul puternic al lui Fabbian din centrul careului de pedeapsă.

De menționat că „minerii” i-au pierdut pe Sikan și Konoplia, accidentați în prima repriză.

Ulterior, Bologna a preluat inițiativa, dar „Șahtar” a făcut un joc defensiv solid și a reușit să obțină primul punct.