Liga Campionilor: „Şahtar” a pierdut cu un scor categoric în faţa echipei italiene „Atalanta”

3 10 F 1

Miercuri, 2 octombrie, „Şahtar” Donețk a primit replica echipei italiene „Atalanta”, în runda a doua a Ligii Campionilor.

Echipa lui Marino Pusic a suferit o înfrângere cu 0-3. Meciul s-a desfăşurat la Gelsenkirchen, Germania. Pe tot parcursul meciului, „minerii” nu au reușit să înscrie niciun gol, în timp ce italienii au realizat trei ocazii și au lovit în poarta de mai multe ori.

După o lovitură liberă, Jimciti a deschis scorul, preluând centrarea lui Lukman și șutând în poarta lui Riznyk. Înainte de pauză, același Lukman a dublat scorul cu un șut la atingere.

Scorul final la începutul reprizei secunde a fost stabilit de Bellanova, care a reluat cu capul centrarea lui Zappacosta.

Antrenorul principal al echipei „Şahtar” Donețk, Marino Pusic, a rezumat rezultatele meciului disputat ieri de echipa sa împotriva formației italiene „Atalanta” (0:3), în runda a doua a fazei principale a Ligii Campionilor: ]A fost un meci foarte dificil. Am întâlnit o echipă, care pentru mine este una dintre cele mai bune din Europa în ceea ce privește caracteristicile jocului. Este o echipă foarte puternică fizic și experimentată. Cu toate acestea, cred că în primele 20 de minute am avut câteva situații promițătoare de a face mai mult decât am putut. Am încercat să marcăm. Trebuie să înscrii dacă vrei să câștigi. Dar nu am putut. În repriza a doua am avut cu mult mai multe situații bune decât în prima repriză. Cred că am fi putut face mai mult în acele situații, dar nu am făcut-o”.