Liga Campionilor: „Șahtar” cedează în fața lui „Arsenal” la Londra

23 10 B 5

În etapa a 3-a din turul principal al Ligii Campionilor, „Șahtar” Donețk a pierdut în fața lui Arsenal Londra, relatează Espresso.TV. Meciul s-a încheiat cu înfrângerea lui „Șahtar” cu scorul de 0:1. În minutul 29, balonul a ricoșat de la portarul ucrainean Dmytro Riznyk și a intrat în propria poartă — autogol. În minutul 76, Riznyk a recuperat 100% după o greșeală nefericită. Arbitrul a acordat penalty pentru „handbalul” lui Bondar, dar portarul lui „Șahtar” a barat șutul lui Trossard.

Încurajată de această întorsătură de situație, echipa ucraineană a trecut la atac cu multă vigoare. Pe final de meci, Donețk a avut o super șansă de a egala! Pedrino a șutat puternic, dar Raya a fost pe fază. Câteva minute mai târziu, echipa lui Pušić a mai avut o șansă mare, dar, din nou, portarul lui „Arsenal” a salvat situația.

Ambasadorul Ucrainei în Marea Britanie, Valerii Zalujnyi, președintele Federației Ucrainene de Fotbal, și aripa lui „Chelsea”, Myhailo Mudryk, s-au aflat în aceeași lojă, susținând-l pe „Șahtar”.

„Șahtar” ocupă locul 29 în clasamentul Ligii Campionilor, cu 1 punct. „Arsenal este pe locul 4 cu 7 puncte.

În runda a 4-a, „Șahtar” va juca împotriva echipei elvețiene „Young Boys”.