Liga Națiunilor: După remiza cu Cehia, naționala Ucrainei continuă să rămână pe ultimul loc în grupă

15 10 А 1

Pe 14 octombrie, a avut loc meciul din runda a 4-a a Diviziei B a Ligii Națiunilor 2024/25 dintre echipele naționale ale Ucrainei și Republicii Cehe. Meciul a avut loc pe stadionul Wroclaw Arena, Polonia. Partida s-a încheiat cu scorul de 1:1. În prima repriză cehii au fost mai norocoși, profitând de o lovitură de colț. Lukas Cerv a marcat din afara careul de pedeapsă (0:1). „Galben-albaștrii” au reacționat la începutul reprizei secunde. Fundașul central al Cehiei, Ladislav Krejci, a jucat cu mâna în careul de pedeapsă când a încercat să bareze balonul aflat la Iuhym Konoplia. Arbitrul, după revizuirea VAR, a acordat un penalty, pe care Artem Dovbyk l-a realizat cu sânge rece (1:1).

Până la fluierul final, ambele echipe au continuat să înainteze și să-și caute ocaziile. Nici jucătorii echipei naționale ucrainene, nici adversarii lor din Republica Cehă nu le-au găsit — remiză 1:1. Rezultatul final i-a favorizat pe cehi, care, cu 7 puncte, au urcat pe locul 1 în cvartet. Ucraina ocupă în continuare doar locul 4, cu 4 puncte. Pe 16 noiembrie, „galben-albaștrii” vor juca în deplasare cu Georgia.

„Este important să ne creăm ocazii. Aceasta este abilitatea jucătorilor. În prima repriză, am avut câteva contraatacuri excelente, dar nu le-am finalizat și am primit atacuri în direcția noastră. Lucrăm la crearea de ocazii pentru a le concretiza. Este foarte important ca toți jucătorii să se concentreze cât mai mult în astfel de episoade”, a subliniat  selecționerul naționalei Ucrainei, Serghii Rebrov.