Marți, 23 iulie, în primul meci din turul doi preliminar al Ligii Campionilor, „Dinamo” (Kiev) a învins „Partizan” (Serbia) la Lublin

24 7 А 3

La Lublin, „Dinamo” a primit primul gol. În minutul 21, „Partizan” a fost adus în avantaj de brazilianul Mateus Saldanha, care a realizat un penalty. „Dinamo” a revenit în minutul 40 cu un gol marcat de Mykola Șaparenko. Echipa lui Oleksandr Șovkovski și-a consolidat imediat succesul și a mai marcat de două ori înainte de pauză, prin golurile lui Volodymyr Brajko și Oleksandr Karavaiev.

Vladislav Kabaev a adus scorul la un scor zdrobitor în minutul 55. Cu toate acestea, „Partizan” a redus rapid din diferență, Saldanha marcând pentru a doua oară.

„Dinamo” nu s-a oprit și a trimis balonul pentru a cincea oară în poarta sârbilor în minutul 83, când Denis Popov a marcat. Scorul final a fost stabilit  de Oleksandr Pihalonok. „Dinamo” a învins „Partizan” cu 6:2.

Manșa secundă va avea loc pe 31 iulie la Belgrad. Câștigătoarea acestor două meciuri va primi riposta echipei scoțiene „Rangers” în turul 3 preliminar. Pentru a ajunge în turul grupelor, cluburile trebuie să depășească și faza play-off, scrie site-ul oficial al „Dinamo”.