O echipă ucraineană de amatori nu a putut fi învinsă de liderul Campionatului din Republica Moldova

FC Sheriff a disputat primul meci amical al taberei de pregătire de la Tiraspol, împotriva ucrainenilor de la FC Balkan, din regiunea Odesa.
La jumătatea primei reprize, Jo Santos a finalizat unul dintre atacuri, după o pasă a lui Benjamin Balima. Înainte de pauză, oaspeții au fructificat și ei prin Bogdan Salamahi. Deși au avut un avantaj teritorial copleșitor pe tot parcursul meciului, cei de la Tiraspol nu au mai reușit să înscrie. Concluzia a fost o egalare – 1:1. Partida de verificare a avut loc loc în data de 23 ianuarie, la Complexul Sportiv „Sheriff” din Tiraspol. Balkan este un club amator, cu sediul în regiunea Odesa, care activează în campionatul de profil din Odesa, dar și în competițiile naționale din Ucraina. Clubul s-a fondat în anul 2007. Cea mai mare realizare până acum o reprezintă câștigarea Campionatului de amatori al Ucrainei, în 2015.