Şahtar a pierdut marele derby

Campionatul Ucrainei de Fotbal

Şahtar n-a avut mult noroc în faţa celor de la Dinamo Kiev, plecând învins din capitala Ucrainei, scor 0:1. Sfaturile lui Mircea Lucescu nu au ajutat-o pe Steaua, învinsă cu 1:3, însă nici tehnicianul român nu a avut mai mult succes. Şahtarul a dominat meciul de la Kiev, însă totul s-a năruit după eliminarea lui Şevciuk, în minutul 62, pentru al doilea cartonaş galben. Nouă minute mai târziu, la singurul şut pe spaţiul porţii lui Kaniboloţki, Vida a izbutit să înscrie singurul gol al meciului. În urma acestui rezultat, Şahtar a coborât pe locul trei în clasament, cu 18 puncte, în timp ce Dinamo Kiev a urcat pe poziţia a doua, cu 20 de puncte.

Dinamo Kiev: Rybka — Danilo Silva, Vida, Dragovici, Burda — Veloso (81 Rybalka), Sidorciuk — Iarmolenko, Belhanda, Lens (83 Gusev) — Kraveţ (76 Teodorczyk).

Şahtar: Kaniboloţki — Srna, Rakiţki, Kucer, Şevciuk — Stepanenko, Ilsinho — Douglas Costa (81 Bernard), Alex, Taison (66 Fernando) – Adriano.

În turul al 9-lea, care va avea loc în perioada 17-18 octombrie se vor întâlni: