Victorie binemeritată pentru FC Bucovina

8e013a4c5d0a4c61a59bde31f07252d3_XL

FC Bucovina s-a impus pe teren propriu în ultimul meci din actualul sezon disputat împotriva „Arsenal” (Bila Ţerkva), scor 3:1. Acest rezultat i-a permis echipei să se menţină pe locul 6 în clasamentul general al Ligii I. Reamintim că în etapa precedentă echipa cernăuţeană a cedat în faţa Skala (Strii), scor 1:3. În consecinţă, în componenţa echipei a fost făcută o remaniere semnificativă. La echipă au fost invitaţi jucători care evoluează cu succes în Campionatul Ligii I în cadrul FC Bucovina (U19). Printre aceştia se numără Viaceslav Pylyşatyi, Valentyn Rudyci, Oleksandr Jumyga, Alecsandru-Vasile Muntean. De asemenea, alţi câţiva jucători ai echipei de juniori – Kosteantyn Guţul, Vasyl Hakman şi Daniel Rauliuc – au completat banca de rezervă. Igor Boiciuk a devenit căpitanul formaţiei cernă- uţene.

„Speram la un rezultat pozitiv. Avem câștigate toate meciurile disputate pe teren propriu. Jucătorii au fost cam somnolenţi la început. După primele 30 de minute de joc, am început deja să-mi recunosc echipa. A doua repriză a fost dominată de noi. Desigur, am fi putut înscrie mai multe goluri», a spus după meci Viktor Mglyneţ, antrenorul principal al FC Bucovina.