În regiunea Cernăuți se investighează un posibil exces de putere din partea poliției și a Centrul Teritorial de Recrutare

26 06 А 3

În regiunea Cernăuți a fost deschis un dosar penal din cauza unei posibile utilizări ilegale a forței de către angajații poliției și ai Centrului Teritorial de Recrutare și Sprijin Social. Informația a fost comunicată pe Telegram de către Împuternicitul pentru Drepturile Omului al Radei Supreme, Dmytro Lubineț.

Conform plângerii victimei, după reținere, bărbatul a suferit o vătămare gravă – fractură de col femural, motiv pentru care, ulterior, i s-a stabilit un grad de dizabilitate. Bărbatul susține că ar fi fost bătut de reprezentanți ai poliției și ai CTR.

Dmytro Lubineț a subliniat că absența unei reacții corespunzătoare din partea organelor de urmărire penală în faza inițială provoacă îngrijorare – informațiile nu au fost introduse în Registrul Unic al Investigațiilor Penale pentru o perioadă lungă de timp. La inițiativa sa, Procuratura Specializată Cernăuți în Sfera Militară și de Apărare a Regiunii de Vest a deschis un dosar penal pentru fapta de posibil exces de putere sau depășire a atribuțiilor de serviciu.

Sancțiunea articolului corespunzător prevede o pedeapsă sub formă de limitare sau privare de libertate pe un termen de la 3 la 10 ani, precum și interdicția de a ocupa anumite funcții timp de până la 3 ani.

„Libertatea Cuvântului” – www.lyberti.com

 

Добавить комментарий