„Dinamo” a învins„ Rangers” și a ajuns în finala turului de calificare în Liga Campionilor

14 8 F 1

„Dinamo” Kiev a învins echipa scoțiană „Rangers” în returul turului 3 de calificare în Liga Campionilor, transmite  RBK-Ucraina cu referire la rezultatul meciului.

În primele minute, niciuna dintre echipe nu și-a asumat vreun risc. În mod previzibil, balonul a fost păstrat  la mijlocul terenului în debutul meciului. Dar, treptat, gazdele au preluat inițiativa și și-au creat mai multe ocazii de gol. Zhefte a fost de două ori în poziție de atac — mai întâi la poarta adversă, lovitura sa de cap n-a nimerit în spațiul porții, iar apoi a trimis balonul peste poartă după o reluare. Dessers a șutat în mâinile lui Bușcian.

„Dinamo” a reușit să respire ceva mai ușor la începutul reprizei secunde. Zhefte a fost cel care a obținut al doilea „cartonaș” într-o situație simplă și a lăsat echipa scoțiană în minoritate. Kievenii au ratat două ocazii: Karavaev a trimis balonul pe lângă bară, iar Buialski a nimerit în fundaș.

Apoi a venit momentul excelent pentru „Dinamo”, care a marcat două goluri în decurs de trei minute. Mai întâi, Pihalenok a șutat magistral în colțul de jos de la 20 de metri după pasa lui Karavaev. Și aproape în atacul următor, Voloșyn a trimis balonul în poartă  din afara careului de pedeapsă — 0:2!

Elevii lui Oleksandr Șovkovski au petrecut ultimele minute cu sânge rece. Kievenii au dus meciul la o victorie logică și au intrat în play-off-ul calificării. Adversarii lui „Dinamo” este echipa austriacă  „Salzburg”. Primul meci va avea loc pe 20 sau 21 august.