Echipa națională a Ucrainei a cedat în fața Argentinei și a părăsit Jocurile Olimpice-2024

30 7 А 3

La turneul olimpic de fotbal au avut loc meciurile din turul al 3-a a fazei grupelor. Ucraina și Argentina s-au întâlnit în meciul din Grupa B. În duelul cu Albiceleste, discipolii lui Ruslan Rotan aveau nevoie numai de victorie, scrie Canalul 24.

La meciul cu Argentina a lipsit fundașul central Volodymyr Saliuk, care a primit un cartonaș roșu în meciul cu Maroc. Maxim Taloverov i-a luat locul. În prima repriză ambele echipe au avut șanse reale de a deschide scorul. Argentinienii Simeone și Gondu au ratat ocaziile de a înscrie în poarta apărate de Fesiun. Dar ucrainenii au răspuns cu contraatacuri tăioase. La finalul primei reprize, mai întâi Kryskiv și apoi Rubcinski și-au putut trece numele pe tabela de marcaj.

Argentinienii și-au concretizat avantajul în debutul reprizei secunde. Thiago Almada a trimis balonul în partea dreaptă a porții. Fesun a fost neputincios pentru a-și ajuta echipa.

Ruslan Rotan a făcut o serie de înlocuiri pentru a întoarce soarta jocului. Însă în prelungiri au marcat iarăși argentinienii – 2:0.

În meciul paralel, Marocul a învins Irakul.  Maroc și Argentina continuă lupta pentru medalii.