Jocurile Olimpice 2024: ucraineanca Iryna Koliadenko medaliată cu argint la lupte libere

Paris 2024 Olympics - Wrestling - Women's Freestyle 62kg Victory Ceremony - Champ-de-Mars Arena, Paris, France - August 10, 2024. Silver medallist Iryna Koliadenko of Ukraine poses with her medal. REUTERS/Arlette Bashizi

Iryna Koliadenko a adus Ucrainei a cincea medalie de argint la Jocurile Olimpice 2024, terminând pe locul al doilea la lupte libere 62 kg feminin.

În prima zi a competițiilor de la Paris, Koliadenko, actuala medaliată cu bronz, a obținut trei victorii consecutive și, pentru prima dată în carieră, a fost în lupta pentru aurul olimpic. Victoria ucrainencei din semifinale a fost cea mai mediatizată: Koliadenko și-a luat revanșa pentru înfrângerea suferită la Tokyo 2020, învingând-o convingător pe principala favorită, Aisuluu Tynybekova din Kârgâzstan, cu scorul de 9:2.

În finală, Koliadenko a luptat cu Sakura Motoki din Japonia, a doua favorită a turneului. Koliadenko a deschis scorul la sfârșitul celui de-al doilea minut de luptă, Motoki pierzând un punct pentru pasivitate. Cu trei atacuri până la finalul reprizei, japoneza a preluat conducerea și a trecut în avantaj cu 6-1. În timpul pauzei, ucrainenii au contestat cu succes ultimele două puncte ale lui Motoki din această perioadă, iar ultimele trei minute ale luptei au fost 4-1 în favoarea lui Sakura.

În a doua repriză, Motoki și-a mărit avantajul și a dus scorul la 12-1 — Koliadenko a pierdut lupta devreme și a încheiat Olimpiada cu medalia de argint.