La Cernăuţi a avut loc finala Campionatului Ucrainei WKF de karate

Carate Cernauti

Carate CernautiÎn perioada 22-23 noiembrie oraşul Cernăuţi a găzduit finala Campionatului Ucrainei WKF de karate.

Organizatorii întrecerii sportive au fost: Federaţia ucraineană de karate şi Filiala cernăuţeană a federaţiei respective, condusă de Stanislav Zolotuhin, cu susţinerea Ministerului Sportului şi Tineretului. Cele mai multe medalii au obţinut la Cernăuţi reprezentanţii regiunii Lviv. Sportivii din regiunea Lviv au obţinut 7 medalii din 11 posibile la competiţia pentru maturi. Două medalii de aur au fost obţinute de reprezentanţii regiunii Cernăuţi, câte una – de sportivii din Odesa şi Harkiv.

Medalia de aur a fost obţinută de sportivul bucovinean Evghen Motovylin (clubul „Dzammai”, antrenor – Ruslan Biluskruvski) la categoria peste 84 kg. În timpul finalei masculine bucovinenii au ţinut pumnii pentru Evghen Motovylin, unul dintre participanţii competiţiilor internaţionale de karate WKF. Adversarul său a fost Serghii Pinciuk din Kiev. Din fericire, victoria a fost obţinută de sportivul din Cernăuţi.