La Cernăuţi a avut loc finala Turneului “Ghiocelul 2016”

-basket-Prolisok-

Lunea trecută s-a încheiat Turneul tradiţional de baschet între echipele masculine şi de juniori “Ghiocelul 2016”. Majoritatea partidelor s-au disputat în incinta sălii de sport a Colegiului Pedagogic din Cernăuţi. În grupele de juniori pe primul loc s-a clasat echipa Şcolii sportive pentru copii şi tineret “Burevisnyk-Spartak”, care în finală a învins echipa “Ibis”. Argintul le-a revenit sportivilor de la Şcoala medie nr. 22. Câştigătorii au intrat în posesia premiilor şi darurilor dulci care au fost achiziţionate pe banii oferiţi de vicepreşedintele Federaţiei regionale de baschet, Iuri Barabanov. La categoria adulţi, campioni au devenit sportivii echipei “OBOZ”. Pe locul doi s-a clasat echipa “Universytet” de la Universitatea Naţională “Iu. Fedkovyci”, iar pe locul trei – echipa “BDFA” de la Universitatea buco­vineană de finanţe.